Od kad pišem blog želja mi je napisati naslov u ovom stilu 🙂
Naravno, ne postoji top 10 stvari. Niti dvije. A ni dvadeset. Postoje samo neki mudri potezi koje možemo i trebamo napraviti, a koji mogu poboljšati naš život.
Još je malo do Božića i Nove godine. Dovoljno je vremena ostalo da se, pod utjecajem blagdanskih emocija, upustimo u posljednji (nadam se mali) konzumeristički užitak ove godine. Uzmimo si još koji dan za ‘sitne strasti’, a onda mijenjajmo svoj život.
Možda zvuči kao pretjerivanje, neki će reći kako promijeniti život nije pitanje love. Slažem se, novac je apsolutno nebitan. Kad ga imaš. No, kada zbog njega ‘životariš’, kada te ograničava u onome što želiš, kada si dužan na sve strane, depresiju liječiš šopingom, lažeš sebi i drugima – koliko si zapravo slobodan?
Uskoro počinje doba novogodišnjih odluka. Svake godine ista slika. Pune teretane, bazeni i ostali sportski objekti. No samo prvih nekoliko tjedana Nove. Euforija ‘skidača kila’ traje maksimalno mjesec dana (kod onih najupornijih), no vrlo brzo splasne entuzijazam za promjenom. Slično je i kod pušača. A i ostalih.
Vraćamo se komforu svakodnevice iako znamo kako bi lijepo bilo da smo uspjeli. A zašto nismo?
Jer je teško. Traži trud i odricanje. Rad.
Slično je i po pitanju osobnih financija. Taj dio često ignoriramo. Dok nas život ne natjera. Dok ne postanemo financijski ‘pretili’.
Moja je namjera osvijestiti (kod sebe jednako kao i kod vas) važnost urednog financijskog života. Puno zarađivati pomaže, no nije rješenje ako sav zarađeni novac ‘spiskaš’. Nije rješenje ni ‘stiskati’ svaku kunu ili euro, život je prelijep da bi se odrekli baš svih užitaka. Neki zdravi balans nam je svima potreban. Priuštiti si ono što možemo, što nam je stvarno bitno, eliminirati sav izvana nametnuti višak. To je nekakva moja filozofija.
Uredne financije daju nam osjećaj kontrole. Možda situacija nije najsjajnija, ali smo je bar svjesni i djelujemo. Ne ignoriramo ju nego ju rješavamo. Planiramo budućnost. Uživamo u onome što si priuštimo znajući kako smo to zaradili. Ne muči nas grižnja savjesti. Spavamo dobro. Živimo svjesni.
Nemojmo da nam još jedna godina proleti u hipu. Odlučimo kako će ova biti drugačija. Bolja. Odlučimo više zarađivati. Izaći iz dugova. Više štedjeti. Manje trošiti na gluposti. Pametno investirati.
Odvojimo koji dan još ove godine za druženje sa svojim financijama. Napravimo ‘sistematski’.
I, konačno, evo tih 10 stvari – ima ih zapravo devet, al’ tko broji 🙂
- Izračunajte svoju neto imovinu
Izračunajte koliko ‘težite’ u ovom trenutku. Prikupite sve izvode računa, ulaganja i slično. Pogledajte koliko vrijedi sva imovina koju posjedujete. Utvrdite stanje svojih kredita i kojekakvih dugovanja. O značenju tog izračuna pisala sam ovdje. Tamo možete pronaći i link na kalkulator koji bi vam trebao olakšati ovaj proces. Neto imovina je početna točka, trenutna slika stanja. Da bismo napravili promjenu, prvo moramo utvrditi stanje stvari.
- Utvrdite koliko ste i na što trošili u ovoj godini
Nadam se kako ste pratili svoje prihode i troškove ove godine. Pogledajte svoje on-line bankovne izvode, izračunajte bar ugrubo koliko je otišlo na svaku od kategorija troškova. Dobro će vam doći za sljedeći korak.
- Napravite godišnji financijski plan za 2019
Godišnji financijski plan je prikaz svih planskih prihoda i troškova. Mora biti realan, sve drugo je najgori oblik prijevare. Varanje samoga sebe. Ukoliko je negativan, dovedite ga u plus bez obzira na sve. Srežite gdje treba, odrecite se viška. A ako i to ne pomogne, zarađujte više. Znam, lakše reći nego učiniti, no što ste stvarno učinili prije no što ste utvrdili kako je nemoguće?
Godišnji plan sam vam također pripremila i o njemu pisala ovdje.
- Provjerite jeste li osigurani?
Ukoliko ste ove godine kupili auto, nekretninu, proširili obitelj (ili sve navedeno) vrijeme je za osiguranje (života, doma). Provjerite visinu pokrića. Nemojte riskirati izgubiti sve u slučaju nepovoljnih životnih situacija. Pažljivo proučite što se nudi i što vam stvarno treba. Pobrinite se za sebe i svoju obitelj, za svoju imovinu. O životnim osiguranjima sam pisala ovdje.
- Vratite dugove
Odlučite izaći iz dugovanja po minusima, kreditnim karticama, potrošačkim kreditima. Otplatite ih ranije, refinancirajte tamo gdje su kamate previsoke. I čvrsto odlučite kako nećete nikada više posegnuti za tim.
- Oformite fond za ‘crne dane’
Ovaj fond služi za pokriće nepredviđenih troškova. Dobra praksa kaže kako bismo trebali osigurati 3 – 6 mjeseci troškova za nepredviđene životne situacije. Jedna od njih, sigurno najbolnija, je gubitak posla. Druge, manje loše situacije su nepredviđeni izdaci tipa popravci ili zamjena krepanih kućnih uređaja i slično. Ideja je kako postojanje takvog fonda osigurava kako nećemo posegnuti za kreditnim karticama, potrošačkim kreditima i svim ostalim gore navedenim zlima. Pripremimo se za nepredvidivo.
I da, u nepredviđene situacije ne spada ‘kupovina božićnih poklona’. Božić, naime, dolazi svake godine 🙂
- Razmišljajte o svojoj mirovini
Bez obzira imate li 20, 30, 40, 50 ili više, o ovome valja uvijek razmišljati. Država osigurava dio naših mirovina kroz sredstva koja uplaćujemo iz svojih plaća (prvi stup). No taj je udio svake godine sve manji i manji. Mi izdvajamo za današnje umirovljenike kao što su oni izdvajali za one prije njih. No, kada dođemo na red, a uzevši u obzir stanje ekonomije i potencijala radne snage, mene osobno je poprilično strah. Današnje prosječne mirovine iznose oko 40% prosječne plaće. Istraživanja kažu kako nam je, da bi održali isti standard života koji danas živimo, potrebno pokriće 70% (troškova života) prije umirovljenja. To ukratko znači kako 30% trebamo samostalno namaknuti kroz individualnu štednju. Jedan dio već odvajamo (kroz drugi stup), a jedan dio samostalno izdvajamo (kroz treći). No, vrlo izgledno, to neće biti dovoljno za normalan život.
- Provjerite svoj ulagački portfolio
Ukoliko ste višak para investirali u tržišta kapitala, kraj godine je dobar za provjeru alokacije i eventualno rebalansiranje. Vodite računa o naknadama, porezima i ostalim nametima. Kreirajte svoju investicijsku strategiju za sljedeću i godine koje dolaze. Nemojte ju mijenjati svako malo, to su stvari dugoročnog tipa.
- Uživajte u blagdanima
I na kraju, što god radili, sjetite se svojih najbližih. U druženju s njima je najveća vrijednost, a kvaliteta našeg života (a i njegova duljina) u direktnoj je vezi s odnosima s drugim ljudima.
Ukoliko trebate pomoć s bilo čim gore navedenim, pišite mi na mail ovdje.
Sretan vam Božić i Nova godina!