Prije nekoliko dana postavila sam obrnuto pitanje (vidi Da li financijski potpomažete svoje roditelje?). Gotovo 40% vas je dogovorilo kako, na žalost, to radi. Činjenica je kako današnji umirovljenici ne žive lako, velika većina žrtva je tranzicije zbog čega su u mirovinu otišli s vrlo kratkim radnim stažem. To se značajno odrazilo na njihova primanja u mirovini.
Bit cijele priče je kako treba, što je prije moguće, uzeti svoj financijski život u ruke vodeći računa o tome kako ćemo se jednoga dana i sami naći u toj ulozi. Zato na vrijeme treba početi štedjeti (i investirati).
Na žalost, financijsko potpomaganje ide i u drugom smjeru (gotovo 25% vas prima ili je primilo financijsku pomoć svojih roditelja):
Nedavno je u Americi izašlo istraživanje u kojem je gotovo polovica Amerikanaca koji imaju djecu stariju od 18 godina izjavilo ‘kako su riskirali ili riskiraju svoju financijsku sigurnost u mirovini radi svoje odrasle djece’.
Jedan od razloga produljenja perioda financijske podrške je dulje obrazovanje. Međutim, kao što sam već pisala u nekim od objava, Hrvatska je na prvom mjestu u EU u kojoj mladi ljudi najkasnije napuštaju svoj roditeljski dom. Čini se kako su, i oni koji su svoj dom napustili, i dalje do određene mjere financijski ovisni. Samo po sebi to nije ništa loše, no pitanje je da li time ugrožavaju egzistenciju svojih roditelja? I još važnije, kada postaju odgovorni za svoj financijski život?
Psiholozi su u tome složni – što dulje roditelji financijski potpomažu svoju odraslu djecu, time im više odmažu u životu.
Koja je, po vašem mišljenju, prava dob u kojoj djeca trebaju prestati primati financijsku pomoć svojih roditelja? Kada bi se ona, uzevši u obzir prilike u ovim krajevima, trebala potpuno osamostaliti?
I za kraj, evo par savjeta kako se ‘riješiti’ odraslog potomka koji živi u podrumu vaše kuće 😉
Have an adult child in your basement? Here's how to save your retirement: https://t.co/toh74zidHd pic.twitter.com/IJlqe0Bgs2
— TheStreet (@TheStreet) August 16, 2019