Imali na raspolaganju 10 eura ili 10 tisuća, sve nas zanima kako ‘investirati’. No, činjenica je kako, pod tim pojmom, svatko podrazumijeva nešto drugo. U nastavku teksta dajem neka svoja ‘pravila’ koja smatram kako se trebaju svi držati, naročito oni kojima su tržišta kapitala potpuno novo i neistraženo područje.
Investiranje je, u velikoj mjeri, intelektualno zahtjevno jer kombinira psihologiju, matematiku i ekonomiju. No, komplicirano je samo ako odlučiš ga smatrati takvim. Međutim, ako si daš truda i uložiš nešto vremena u edukaciju, višestruko ti se može isplatiti. Zato, da ne duljim, neka usvajanje ovih pravila bude prvi korak ka tome.
1. Počni investirati što ranije moguće
Pravilo ‘kamate na kamatu’ je ono što, u kombinaciji s godinama investiranja, može napraviti značajnu razliku u iznosu koji ulažeš i onoga u kojemu ćeš, jednoga dana, moći uživati. U praksi, trebaš investirati već zaprimanjem prve plaće. Ako i nisi uskočio na taj vlak na vrijeme, još uvijek nije kasno. No, tada stvari treba promatrati u vremenskom horizontu koji je znatno kraći od 40-tak godina koje imaš na raspolaganju kada si relativno mlad. Zato, ne oklijevaj više, počni s malim iznosima i vremenom povećavaj uloge.
2. Štednja je preduvjet ulaganju
Da bi uopće mogao investirati, moraš redovito štedjeti. Izuzetak čine oni koji su naslijedili imovinu, no vjerujem kako je takvih ipak malo za neki smislen komentar. Štednja često traži ‘život ispod svojih mogućnosti’, no to je, za sve nas, jedini preduvjet stvaranja ‘viška’ za investiranje.
Međutim, samo štedjeti nije dovoljno. Inflacija obezvrjeđuje novac i zato ga je potrebno investirati. A investirati znači kupiti imovinu koja ima potencijala ostvariti razuman povrat.
3. Investiraj samo u ono što razumiješ
Budi svjestan potencijalne zarade, ali i rizika kojeg ulaganje u određenu imovinu nosi. To bi ukratko značilo razumjeti na koji način investicija može donijeti zaradu, kakvi su povijesni povrati te kakvi gubici mogu proizaći. Ne povodi se ‘savjetima’ prijatelja ili poznanika ukoliko ne razumiješ kako navedena imovina funkcionira. Uzmi si truda i prouči, a tek tada investiraj. Vrlo rizičnim investicijama, ako si sklon tako nečemu, pristupaj s manjim ulozima, odnosno novcem koji si možeš priuštiti trajno izgubiti.
4. Shvati razinu rizika kojeg možeš podnijeti
Svi imamo različite razine rizika koji smo spremni prihvatiti. Kopiranje strategije drugih nije opcija. Pogotovo ako se radi o investitorima u različitim životnim dobima i situacijama. 10 tisuća eura nekome može biti ‘play money’, a nekome cjeloživotna ušteđevina. Također, mlađe osobe mogu si dopustiti ulaganje u većoj mjeri u rizičnu imovinu (tipa dionice) obzirom na dugi vremenski horizont u kojem ima vremena oporaviti se od padova tržišta koji se neminovno događaju. Što si stariji, dio sredstava treba ulagati u manje rizičnu imovinu, koja nužno nosi i manju zaradu, ali i manju šansu gubitka uloženog.
5. Očekuj realne povrate na svoja ulaganja
Dugoročno, godišnji povrat od 5 do 10% (prije inflacije) moguće je ostvariti na klasama imovine kao što su, na primjer, dionice. Pojedine klase imovine mogu donijeti i veće prinose (pitanje je koliko dugoročno), no tada govorimo i o većem riziku kojeg nikako ne treba zanemariti. Budi realan u svojim očekivanjima i nemoj ulaziti u rizike koje nisi u stanju podnijeti.
Povrate uvijek promatraj u realnim iznosima, dakle, neto od stope inflacije.
6. Razmišljaj dugoročno
Ulaganja u vlasničke instrumente (dionice, nekretnine, vlastiti posao) nosi stanoviti rizik i zbog toga je potrebno imati dugoročnu perspektivu kada u njih ulažemo. To u praksi znači minimalno pet godina, a u idealnom slučaju deset i više. Neki će reći kako je to predug period, ali ovo su ipak moja pravila 😉
7. Uskladi vremenski okvir ulaganja s potrebama za novcem
Vodi računa o tome kada ćeš trebati novce. Ako ih trebaš u roku od godinu do dvije dana, tada ih investiraš u likvidna instrumente, kao što su oročeni depoziti i slično. Kamata je nikakva, ali bar nećeš morati prodavati u trenucima kada je to možda tržišno krajnje nepovoljno.
Vodi računa kako moraš držati jedan dio imovine likvidnom, lako konvertirajućom u novac. Većinom se tu radi o iznosima u razini od 3 do 6 mjeseci troškova života koji ti garantiraju kako nećeš morati prodavati drugu imovinu u najnepovoljnijem trenutku.
8. Diverzificiraj svoja ulaganja
Diverzifikacija je ključan pojam u investiranju. Ona ukratko znači kako trebaš držati različite investicijske klase (dionice, obveznice, nekretnine, zlato i slično) u svom portfelju. Idealno je kada su te investicije niske korelacije pa dok jedna imovina pada u vrijednosti, druga raste ili je bar stabilna. Diverzificirati treba i unutar iste investicijske klase: tipa, investiranje u dionice s različitih geografskih područja, drugačijih valuta i slično.
9. Vodi računa o svojoj ukupnoj financijskoj situaciji
Prije investiranja, provjeri kakva je tvoja ukupna financijska situacija, stanje dugova, mirovinske štednje i osiguranja. Investicija u otplatu dugova jedna je od onih s najsigurnijim povratom. Povrat je, u tom slučaju, jednak kamati koju plaćaš. Stoga, prije no što kreneš investirati u dionice, zlato i slično, vodi računa kako nemaš dugova (osim kredita za nekretninu kod kojeg je kamatna stopa znatno niža od onoga što možeš ostvariti na tržištu kapitala).
Mirovinska štednja je vrlo često, pa i kod nas, dijelom subvencionirana. Gledaj iskoristiti poticaje koje ti država daje na takve oblike štednje. Također, vodi brigu o osiguranju. Osiguraj svoj život (ako je potrebno, za detalje vidi moj post Životno osigurnanje, treba li to), svoj dom i imovinu. Pri tome jasno shvati kakav tip osiguranja trebaš i ne ‘kupuj’ ništa iznad onoga što je potrebno.
10. Ignoriraj kratkoročne promjene na tržištu
Financijske vijesti prati radi zabave, ne radi savjeta o ulaganju. Također, svakako trebaš ignorirati kratkoročna kretanja vrijednosti imovine u portfelju. Ona te mogu navesti na neracionalno ponašanje uzrokovano panikom na tržištu. Bitno je uvijek ostati hladne glave te, ponavljam se, razmišljati dugoročno.
11. Vodi računa o alokaciji imovine
Alokacija imovine ključan je preduvjet pametnom investiranju. Ona, ukratko, definira omjere ulaganja u različitu imovinu koja najbolje odgovara tvom profilu investitora. Nekad je važnija od samih instrumenata u koje ulažeš.
Tako na primjer, što si mlađi, veći je udio rizičnijih investicijskih klasa u tvom portfelju. S godinama, alokacija se mijenja u korist imovine koja nosi manji rizik. No, godine nisu jedini kriterij. Neki se s rizikom nose bolje, neki lošije. Sve to treba uzeti u obzir prilikom izrade plana alokacije.
12. Vodi računa o oporezivanju
Nikako nemoj igorirati pitanje poreza jer ono može značajno utjecati na tvoj povrat. Vodi računa o porezima na dividende i kapitalnu dobit prije no što uložiš novce i/ili kupiš/prodaš. Interesantno je kako se o ovoj temi jako malo raspravlja u investicijskim krugovima. Jedan od razloga je nepoznavanje tematike, drugi je činjenica kako prinosi ne izgledaju tako sexy kada se uključi efekt poreza. Gledaj minimizirati njihov utjecaj. O utjecaju poreza pisala sam u svom postu Smrt i porezi).
13. Minimiziraj troškove ulaganja (naknade)
Vodi računa o naknadama vezanim uz ulaganja. Bilo da se radi o onima za trgovanje, ulaznim i/ili izlaznim naknadama u investicijskim fondovima, naknadama za upravljanje i slično. Naknade koje plaćaš značajno će umanjiti tvoje prinose, a gledano dugoročno, moguće i umanjiti tvoj portfelj. O njihovom negativnom utjecaju sam pisala u nekoliko zadnjih postova o investiranju pa, za početak, pogledaj ovdje i ovdje ako te zanima više).
14. Vodi računa o izboru financijskih savjetnika
Educiraj se prije no što ikoga angažiraš. Vrlo je bitno radi li tvoj savjetnik na proviziju ili fiksnu naknadu, odnosno, čije interese ima na umu onda kada savjetuje (tipa, ‘uvaljuje’ ti proizvod koji ti uopće ne treba). Vodi također računa o njihovom iskustvu i znanju. Nikad ne investiraj na osnovu preporuka prije no što detaljno istražiš o čemu se radi budući te svaki krivi korak može koštati jako puno novaca.
15. Dvije investicije koje nikada ne trebaš zanemariti
I na kraju, postoje dvije vrste ulaganja koje su važnije od svega gore navedenog, a to su zdravlje i edukacija. Prvo ti daje mogućnost dugoročnog uživanja u plodovima svoga rada, a drugo te intelektualno razvija (a i razdvaja od svih onih kojima ne želiš sličiti).
Koja su tvoja pravila? Razlikuju li se od gore navedenih? Ako da, u čemu?