U podcastu Pivot kojeg manje-više redovito pratim (o podacastima sam pisala ovdje) kojeg vode ‘uvrnuti’ profesor Scott Galloway te Kara Swisher, urednica koja prati tehnološki sektor, gost je bio Aswath Damodaran, takozvani ‘dekan vrednovanja’, apsolutni autoritet u korporativnim financijama.
Neke od odgovora na pitanja koje je prof. Damodaran dao prenosim na ovom blogu jer se od njega puno toga može naučiti. Krenimo redom.
Što mislite o nedavnom prijedlogu oporezivanja milijardera (The Billionaire Tax Law)? – za one koji ne znaju, radi se o prijedlogu oporezivanja nerealizirane kapitalne dobiti
Smisao oporezivanja je osigurati prihode državi koji su donekle predvidivi i stabilni. Ovaj je porez usmjeren na malu grupu ljudi, ukupno 750 milijardera što je samo po sebi nepredvidivo, tim više što je bazirano na najnestabilnijoj osnovici za oporezivanje, a to su kapitalni dobici. Osim toga, dodatno je prijedlog da se oporezuje nerealizirana dobit, a to je stvara nestabilnost na tržištu jer potiče navedene osobe da, kako bi prikupile novac za plaćanje poreza, na primjer, prodaju svoje udjele. To neminovno vodi do poremećaja na tržištima kapitala i tako utječe na sve nas. Kada bi Elon Musk morao platiti 50 milijardi poreza, morao bi prodati toliko dionica što bi imalo ogroman utjecaj na cijene pa tako i sve male investitore koji ulažu u Teslu. Država, ako želi oporezivati bogataše, to može napraviti na puno efikasniji način, recimo kroz oporezivanje nasljedstva.
Koji je vaš komentar na današnje tržište i visoka vrednovanja dionica?
Kada su kamate na državne obveznice ovako niske (oko 1,5%) tada alternativnim vrstama imovine, tako i dionicama raste vrijednost. Zato je pravo pitanje da li su kamatne stope na državne obveznice od 1,5% dugoročno održive, a ne da li su dionice precijenjene, naročito u kontekstu inflacije koja se, po svemu sudeći, vratila. Može se debatirati da li će inflacija biti 5% ili pasti na 3%, ali teško da će doći na 1,5%, a svijet u kojem je inflacija 3%, a državne obveznice 1,5% nije održiv. To znači da investitori svjesno ulažu u imovinu ispod vrijednosti inflacije. Ono što drži tržište na ovako visokim razinama je uvjerenje kako FED može raditi što god želi pa tako i održati kamatne stope niskima. Trenutno je situacija na tržištu vrlo kontradiktorna – dionice signaliziraju jak oporavak, dok obveznice govore -‘ne tako brzo, tržište će više nalikovati periodu nakon krize 2007/2008 godine’ (niska inflacija, anemičan rast). Obje grupe ne mogu biti u pravu istovremeno, ili dionice moraju ići dolje ili obveznice gore, a ta promjena će biti bolna bez obzira na smjer.
Koji je vaš pogled na kriptovalute, NFT i sličnu digitalnu imovinu te njihove vrijednosti?
Postoji grupa ljudi koja vjeruje kako sva financijska imovina je prenapuhana zbog niskih kamata i utjecaja centralnih banaka. Njihov argument nije kako su kriptovalute i slično dobri već kako je sva druga imovina osuđena na propast. Oni su uvjereni kako kupuju nešto što nije vezano uz ostalu imovinu, odnosno, dio sustava. U ovom trenutku govoriti im drugo nema smisla, jedini način na koji će naučiti kako je sve povezano je tako što će ‘iskusiti bol’ gubitka.
Predlažem poslušati cijeli intervju s prof. Damodaranom, naročito dijelove koji se tiču njegovih razmišljanja o tehnološkim dionicama, budućnosti SPAC-ova, ‘meme’ dionicama, Tesli, promjeni imena Facebooka i drugo. A one koje valuacije kompanija naročito zanimaju, neka posjete i njegov YouTube kanal na kojem se nalaze razne snimke s njegovih predavanja koje nesebično dijeli.