Porezne glavobolje (dio 3)

Ostvarili ste kapitalni dobitak na prodaji dionica, obveznica ili ETF-ova u inozemstvu? Znate li koji je postupak oporezivanja i kako prijaviti porezunu obavezu? Ako ne, pročitajte u ovoj objavi.

Ovo je treći (i posljednji) nastavak sage o porezima vezanima uz naše investicije. U prva sam dva dijela pisala o porezima na dividende i kamate iz inozemstva (vidi Porezne glavobolje dio 1) te kapitalnim dobitcima ostvarenima na investicije u RH (vidi Porezne glavobolje dio 2). U ovom ću se dijelu pozabaviti kapitalnim dobitcima ostvarenima u inozemstvu. Obzirom kako sve veći broj čitatelja ovog bloga ulaže ‘vani’, posebice u ETF-ove i dionice, ovo je tekst koji ne bi smjeli zanemariti.

U većini potpisanih ugovora o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja (koje RH ima s drugim zemljama) propisano je kako se dohodak od otuđenja dionica, obveznica i drugih vrijednosnih papira (na primjer ETF-ova) oporezuje samo u zemlji rezidentnosti poreznog obveznika. Prema tome, kapitalni dobitci ostvareni u inozemstvu u načelu se ne oporezuju u državi primitka već u Hrvatskoj prema hrvatskim propisima.

Stoga, ukoliko ste u 2019. godini prodali dionice ili udjele u inozemstvu (a prošlo je manje od dvije godine od njihova stjecanja), obavezni ste Poreznoj upravi podnijeti Obrazac RPO radi upisa u registar poreznih obveznika u roku od 8 dana od dana početka ostvarivanja primitka.

Nadalje, do kraja veljače 2020. godine morate predati Obrazac JOPPD predaje s oznakom izvješća na 31. prosinca prethodne godine, i to za sve kapitalne dobitke ostvarene u prethodnoj godini. Ukoliko kapitalni dobitak nije utvrđen ili nije prijavljen po tržišnim cijenama, to će provjeriti Porezna uprava.

Ukoliko je plaćen porez (ustegnut) u državi izvora dohotka, trebali ste predati INO-IZJAVU (kod prvog primitka), a po predaji INO-DOH obrasca do kraja siječnja 2020. godine, plaćeni porez bi vam se mogao uračunati (ako je takva metoda primjenjiva što je definirano ugovorom o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja s dotičnom zemljom) u poreznu obvezu (za što morate pribaviti potvrdu o plaćenom porezu u zemlji izvora). To je sličan postupak koji sam opisala u prvoj objavi, a ticala se isplate dividende u inozemstvu.

Podsjećam, evidenciju prodane financijske imovine treba voditi prema FIFO metodi kojom porezni obveznik utvrđuje sve transakcije obavljene u prethodnoj godini u tuzemstvu i inozemstvu, a porez plaća na ukupni kapitalni dobitak (umanjen za kapitalne gubitke i naknade nastale u istoj kalendarskoj godini), a ne posebno samo na kapitalni dobitak ostvaren u inozemstvu.

Ovim, konačno, završavam trodijelnu sagu o porezima. Nadam se kako vam je pomogla u razumijevanju vaših poreznih obaveza. Nisam porezni savjetnik pa je ovo što pišem moje razumijevanje koje, u najboljoj vjeri, dijelim sa svima vama.

Porezne prijave, ako ne volite šaltere poput mene, možete predati putem e-Porezne. Nije intuitivno, ali moguće štedite vrijeme.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Scroll to Top