Pitanje: Koja je razlika između tržišta medvjeda i korekcije?

Uslijed panike i straha od utjecaja na globalno gospodarstvo novog korona virusa (u narodu poznatoga kao COVID-19 :)), burze širom svijeta zabilježile su ovoga tjedna najviše minuse još od financijske krize 2008. godine. Pritom su neke od najvećih kompanija (Microsoft, Apple) revidirale svoja očekivanja za 2020. godinu uslijed problema koje očekuju u svojim lancima opskrbe te ukupnom padu potražnje zbog straha od recesije.

Indeksi američkih tržišta (Dow Jones i S&P 500) pali su za oko 12%, europski tržišni indeksi također, a najviše su stradale dionice turističkih i automobilskih kompanija te avioindustrija.

Pitala sam vas znate li za razliku između tržišne korekcije i ‘medvjeda’

Pad tržišta za više od 10% u odnosu na najvišu prijašnju dosegnutu vrijednost (52-tjednu zaključnu cijenu) definira se kao tržišna korekcija. Ukoliko bi indeksi nastavili padati i više od 20% ušli bismo u takozvano tržište medvjeda.

I dok su korekcije relativno česta pojava jer im, kako i sama riječ kaže, svrha korigirati previsoke cijene, tržište medvjeda već je ozbiljnija stvar.

Od kraja II svjetskog rata naovamo, američko tržište kapitala doživjelo je 26 korekcija (ne računajući ovotjednu) s prosječnim padom nešto manje od 14%. U prosjeku, oporavak tržišta uslijedio je za oko 4 mjeseca. Zadnja korekcija koju smo vidjeli dogodila se u periodu od rujna do prosinca 2018. godine (malo je falilo do 20%). Ovotjedna korekcija pak predstavlja najbrži pad indeksa u povijesti.

Za razliku od korekcija, tržišta medvjeda događaju se rjeđe, ali dulje traju. U istom periodu bilo je 12 tržišta medvjeda s padom od preko 30%, a period izlaska trajao je u prosjeku oko dvije godine.

Hoće li prošlotjedni pad se zaustaviti na ovome ili kliznuti još više dolje, ostaje nam vidjeti. Nakon desetogodišnjeg rasta tržišta i višestrukih najava o recesiji, čini se dosta realan i takav scenario.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Scroll to Top