Dočekali smo i kraj trećeg kvartala u 2019-oj godini. Tržišta su bila poprilično volatilna uslijed kinesko-američkih tenzija i Trumpovih twittova. No, ukupno gledano, S&P 500 indeks završio je tri četvrtine ove godine +18,7% u odnosu na kraj 2018. godine, no sav se rast odigrao u prvih 6 mjeseci ove godine, dok je zadnji kvartal zabilježio samo +1,19%.
Konkretnije, da smo početkom godine uložili 10,000 eura u S&P 500, danas bi bili bogatiji za 1,870 eura. Usporedite to s drugim vašim investicijama.
U trećem je kvartalu S&P premašio po prvi put u povijesti i granicu od 3,000 bodova, a najveću vrijednost postigao je u srpnju i iznosi 3,027 bodova. Nakon toga krenuo je dosta volatilan period, no ipak je kvartal završio samo 2% ispod ‘all-time-high’ (ATH) vrijednosti.
Ponovo je vrijeme za evaluaciju Tetkinih portfelja. Zbog obaveza na poslu, nisam uspjela ažurirati podatke s 30. rujnom pa ću zadnje vrijednosti uzeti one od 4. listopada 2019. To neće značajno promijeniti sliku, ionako investiramo na dugi rok 🙂
Koliko smo zaradili ili izgubili krajem Q3 2019?
Iz gore navedenog može se zaključiti kako bi naši portfelji, krajem trećeg kvartala trebali dobro izgledati. No, koji je donio najveću zaradu?
Podsjećam na strategiju: uložili smo 10,000 eura početkom 2019. godine u četiri različita portfelja. Početkom svakog kvartala dodajemo 2,500 eura te usporediti njihovu izvedbu iz kvartala u kvartal. Za više detalja pročitajte moj post – Investicijski portelji.
Dakle, krajem trećega kvartala u četiri portfelja uložili smo jednak iznos – 15,000 eura. Koji je donio najviše?
Tetkin konzervativni ETF (60% / 40%)
Početkom listopada ‘bogatiji’ smo 1,592 eura ili 10,66%. Podsjećam kako je zarada drugog kvartala bila odličnih 1,212 eura, što znači kako smo u trećem kvartalu imali prinos od 381 euro. Zarada na kraju rujna bila je i viša od navedene, ali se zadnjih par dana portfelj znatno ‘urušio’ zbog dodatnih turbulencija na tržištima kapitala što je vidljivo iz donjeg grafa:
Tetkin progresivni ETF (80% / 20%)
Pogledajmo kako je izgledao ‘progresivan’ portfelj:
U odnosu na prethodni, ovaj je portfelj viši za 171 euro. Ukupna zarada iznosila je 1,765 eura, odnosno 11,27%. U drugom kvartalu ostvarena zarada iznosila je 1,422 eura, dakle, povećali smo zaradu za dodatnih 348 eura.
Kao i u prethodnom slučaju, zarada krajem rujna bila je značajno viša od ove koje pokazujem na današnji dan, no radi usporedivosti s ostalim podacima u tekstu, i ovo će biti dovoljno.
Prijeđimo sada na domaće investicijske fondove.
Tetkin konzervativni IF (60% / 40%)
Evo kako izgleda ovaj portfelj početkom listopada:
Konzervativni IF portfelj također ne izgleda loše sa zaradom od 1,325 eura ili 8,83%. U drugom je kvartalu zarada bila 933 euro, što znači kako je u trećem generirano 392 eura više.
Međutim, kao i u drugom kvartalu, manja zarada u odnosu na konzervativni ETF portfelj je oko 270 eura (ili oko 1,8%) što direktno možemo pripisati naknadama za upravljanje.
Tetkin progresivni IF (80% / 20%)
Kako je izgledao progresivan portfelj:
Za razliku od ETF-ova, ovaj je portfelj zaradio oko 100 eura manje od konzervativnoga. U odnosu na prethodni kvartal, zarada je oko 143 eura. I nadalje ovaj portfelj kaska za progresivnim ETF-ovima (trenutno 3,5%), najvećim dijelom zbog visokih naknada za upravljanje.
Zaključno
I treći kvartal (plus par dana listopada), unatoč brojnim ‘turbulencijama’, donio je investitorima lijepu zaradu. U bilo kojem od navedenih portfelja ona bi iznosila od 8 do 12%.
U svakom slučaju, i dalje ulažemo 2,500 eura u svaki od portfelja (po cijenama koje su vrijedile na kraju ovoga) te ćemo pogledati stanje krajem godine te eventualno rebalansirati cijeli portfelj.
Napomena: gore navedeni portfelji nisu ni u kom slučaju (iako bi i to mogli biti) preporuka za kupnju. Odluku o investiranju u određenih ETF ili IF morate donijeti tek nakon odluke o vašoj željenoj alokaciji imovine istovremeno svjesni rizika koji ovaj tip ulaganja donosi.
Ako ne poznajete dovoljno ove instrumente, uložite vrijeme u njihovo proučavanje (prateći ovaj ili neki drugi blog) prije no što uložite pravi novac.