Iako je ovaj blog primarno zamišljen kao izvor informacija o osobnim financijama, odnosno financijskom fitnesu, zdravlje i fizička spremnost moja je druga (ili prva) strast koju također želim promovirati putem istoga bloga. Jedno nije u suprotnosti drugome jer zdravlje u velikoj mjeri određuje kvalitetu naših života bez obzira na količinu bogatstva koje posjedujemo. Poznato mi je kako značajan broj vas također fizičku spremu stavlja visoko na ljestvicu vrijednosti i sigurna sam kako će vas izazov o kojem danas pišem zainteresirati. Iskreno se nadam kako ćete ga i sami pokušati odraditi.
Već nekoliko tjedana želim napraviti test fizičke spremnosti američke vojske (Army Physical Fitness Test – APFT). Zainteresirao me nakon što sam poslušala podcast o tome kako je u Americi sve manje kandidata koji mogu proći takav test, a osnovni razlog je prekomjerna težina i/ili pretilost. U ovom obliku test je u primjeni od 1980. godine, no napušta se 1. listopada 2020. godine pa sam smatrala kako je ovo ‘zadnji vlak’ za provjeru. Od listopada ove godine test će biti nešto drugačiji, uključivat će vojsci primjerenije vježbe (poput mrtvih dizanja, sprinteva s teretom, bacanje medicinke i slično), te neće imati različite dobne i spolne kriterije.
Dok sam istraživala kako izgleda sam test, saznala sam kako i hrvatska vojska također koristi iste kriterije. Jedina razlika koju sam uspjela uočiti je kako je za prolaz u američkoj vojsci potrebno ostvariti prag od 60 bodova po disciplini, a kod nas 50. No, krenimo redom.
Test se sastoji od provjere u tri područja:
- Sklekovi na tlu (maksimalan broj u 2 minute)
- Trbušnjaci ili pregibi trupa (maksimalan broj u 2 minute)
- Trčanje 3,2 km (2 milje)
Vježbe se trebaju raditi navedenim slijedom u istom danu, a odmor između disciplina je minimalno 10, a najviše 20 minuta.
Kao što sam navela, kriteriji za prolaz ovise o dobi i spolu, minimalan broj bodova koje je potrebno ostvariti po disciplini je 60 (kriterij američke vojske), a maksimalan 100. Neuspjeh u jednoj disciplini znači pad na testu. Detaljne bodovne kriterije za vašu dob i spol te slikovni prikaz izvođenja vježbi koje dolje navodim možete vidjeti na linku ovdje). Minimum i maksimum po disciplinama (sažeto) izgleda ovako:
Kod svake od dolje navedenih vježbi navodim kriterij koji vrijedi za mene osobno, odnosno, žensku osobu 47-51 godina starosti).
A) Sklekovi na tlu (min 10 / max 34)
Test ima za cilj procjenu repetitivne jakosti (mišićne izdržljivosti) prsa, ruku i ramenog pojasa. Važno je znati kako je kod izvođenja skleka dopušten odmor isključivo u početnom položaju, laktove treba saviti do 90 stupnjeva prilikom spuštanja te nije dopušteno nikakvo odmicanje od podloge ili savijanje u struku gore ili dolje. Evo kako je meni išlo:
Kao što se može vidjeti iz priloženog videa, do broja 30 je još nekako išlo, nakon toga je započelo mučenje, a i raspad forme. Međutim, uspjela sam napraviti 43 skleka što je daleko više od gore navedenog kriterija te sam za ovu disciplinu ostvarila maksimalnih 100 bodova. 43 skleka donijelo bi muškarcu moje dobi 81 bod, a za najbolju žensku kategoriju (od 27 do 31 godinu), ipak bih trebala napraviti 7 više.
B) Trbušnjaci ili pregibi trupa (min 30 / max 66)
Ovakav smo tip trbušnjaka radili zadnji put u osnovnoj (možda čak srednjoj školi). Ne preferiram ga iz raznoraznih razloga, a držim ih pomalo i problematičnima za kralježnicu. No, za jednokratno testiranje ovoga tipa sve može proći 🙂
Test ima za cilj procjenu repetitivne jakosti (izdržljivosti) mišića trbuha. Noge moraju biti savijene u koljenima pod kutom od 90 stupnjeva, stopala čvrsto fiksirana za podlogu (najbolje je kad bi netko asistirao držeći stopala ili napravite isto što i ja). Ruke moraju biti prekrižene na prsima, a odmor je moguć samo u gornjem položaju.
Znala sam kako tu baš nisam nešto naj, krenula sam dosta lagano i nisam se htjela previše forsirati. Na žalost, ovdje nisam ostvarila maksimalnih 100 bodova, vjerujem više iz razloga što nisam znala koliko još imam vremena do kraja nego same činjenice kako ne bih mogla napraviti još 4 komada.
Žene i muškarci u ovoj kategoriji imaju iste kriterije, a za najbolji rezultat u najjačoj kategoriji od 27 do 31 godinu trebalo bi napraviti čak 82. Možda drugi put 😉
C) Trčanje 3,2 kilometra ili 2 milje (min: 24:00 / max 17:36)
Iako ne trčim već mjesecima, odnosno, započela sam tek unatrag dva-tri tjedna nešto trčkarati, nisam mogla baš sa sigurnošću izjaviti kako će ovo biti ‘piece-of-cake’. Međutim, kako je za prolaz potreban tempo od 7:30/km, a maksimalan rezultat 5:30/km, moja triatlonska karijera ipak ne bi smjela dopustiti razočaranje. No, unatoč tome, nisam uopće imala pojma koliko bih to mogla trčati niti koji tempo držati.
Za ovu disciplinu najbolje bi bilo naći atletsku stazu i istrčati 8 krugova od 400 metara. Alternativno, ako imate sat koji može mjeriti distancu, test možete odraditi bilo gdje.
Nisam odmah stisnula Garmin nakon završetka jer sam tek dolazila sebi pa je ovih 11 sekundi viška. Ukupno vrijeme iznosi 15:04 što je i mene pozitivno iznenadilo jer se radi o tempu 4:43/km. Mojim prijateljima trkačima vjerojatno je ovo smiješan rezultat, ali ja sam vrlo zadovoljna obzirom na količinu treninga. Ipak, rezultat je značajno bolji od traženog pa sam i u ovoj kategoriji ostvarila maksimalan broj bodova, a taj bi broj ostvarila i da sam se natjecala u najjačoj kategoriji žena. Muškarac moje dobi ostvario bi 95 bodova.
Zaključno
Evo sumarno Tetkinih rezultata:
Vježba | Broj/Vrijeme | Bodovi |
Sklekovi | 43 | 100 |
Trbušnjaci | 62 | 96 |
Trčanje | 15:04 | 100 |
UKUPNO | 296 |
Nadam se kako će vas ovaj test motivirati odraditi isto. Ako donese dovoljno ‘lajkova’, možda se odlučim na sljedeći. U svakom slučaju, javite svoje rezultate, a zabavno bi bilo odraditi ovaj izazov u paru s nekom ljutom konkurencijom, bračnim drugom ili kolegom/kolegicom. Vidimo se u uskoro i ostajte zdravi.
Tetka