‘I Will Teach You To Be Rich‘ (Ramit Sethi)
Za razliku od zadnje knjige koja se obraćala čitateljima koji su debelo ‘zagazili’ u srednje godine, a sanjaju o mirovini, ova pak ‘nišani’ one koji tek započinju svoju karijeru. Osim takvih, također i one koji se po prvi puta susreću s osobnim financijama ili o tome znaju ništa ili jako malo.
Pretenciozan naziv, tipičan za američko tržište, u najmanju ruku tjera na pomisao kako ćete, u samo 6 tjedana koliko traje ‘program’ naučiti kako, u par laganih koraka, postati milijunaš.
Autor vodi istoimeni blog, a postati imućan, u njegovom slučaju, više dolazi s naslova prodaje knjige i motivacijskih alata, nego same primjene danih savjeta. Pomalo mi je iritantan i ton kojim se obraća čitateljima, na trenutke vrvi seksizmima, al’ možda sam jednostavno ‘stara’ 🙂
Cijela knjiga bi se lako dala komprimirati u tipične blog tekstove tipa – 10 savjeta kako ovo ili ono. Niti jedan od kojih vas neće učiniti bogatim, već eventualno financijski osviještenim. Alati o kojima priča pomoći će vam unaprijediti svoje financijsko stanje, no teško ćete se valjati u novcu isključivo njihovom primjenom. Iako, biti bogat je relativan pojam 😉
Pojedini dijelovi su blago rečeno, dubiozni. Tako je na primjer, cijelo jedno poglavlje posvećeno bildanju kreditnog rejtinga (‘credit score’) kroz intenzivno korištenje kreditnih kartica?! Također je teško zamisliti kako postati bogat cjenkanjem oko svega i svačega, naročito auta ili stana, ili pak štednjom uz 1.5% prinosa. Možda samo manje siromašan. Ili naivan.
Knjiga ipak daje niz savjeta o pametnom upravljanju novcem koje ne treba odbaciti. Automatizirati što je više moguće štednju i investiranje, a potrošnju strogo kontrolirati. Štedjeti i bez grižnje savjesti potrošiti novce na ono što nam je bitno, strogo eliminirati trošenje novca na ono što to nije. Rano početi investirati, prvo u mirovinu (državno poticanu i porezno optimalnu), a zatim i u ostale oblike uz obaveznu diverzifikaciju ovisno o dobi i sklonosti riziku. Osim na štednji i investiranju, raditi i ‘u napadu’, povećati prihode kroz povišicu, promjenu posla, dodatni posao.
‘Svjesna potrošnja’ koju autor zagovara bi se otprilike mogla svesti na sljedeće:
- 50-60% na fiksne troškove (najam, režije itd)
- 10% uložiti u dugoročne investicije (preko 10 godina)
- 5-10% štedjeti za kratkoročne ciljeve (do 5 godina)
- 20-35% na ostalu potrošnju (bez grižnje savjesti)
Ukratko, iako moji komentari ne daju za naslutiti kako se radi o vrhunskom uratku, knjigu nije za odbaciti ukoliko se prvi put susrećete s nekim pojmovima. U tom bi kontekstu možda bila najinteresantnija i mlađima od 25 jer je dosta bazična. Velik dio je orijentiran isključivo na US, ali i se neke prakse daju primijeniti i u ovim krajevima.
Ono što meni konkretno ovdje nedostaje, a smatram to praktično najbitnijim u navedenoj dobi, je stjecanje znanja i vještina koje bi se, u kasnijim godinama, trebale i mogle isplatiti više no svi gore navedeni savjeti zajedno. Osim njih, generiranje poslovnih ideja i eventualno pokretanje vlastitog ‘businessa’ (u dobi u kojoj se nema puno toga za ‘izgubiti’ i u vremenu koje takvo nešto omogućuje uz vrlo malo kapitala) mogao bi biti dobar recept za financijsku neovisnost i slobodu.
Moja ocjena: 2.5/5