Svi radimo stvari koje nam možda u ovom trenutku pričinjavaju puno zadovoljstva, no često, dugoročno gledano, nisu dobre za nas. Čak i Tetka 😉
Neke od tih navika dolaze kao posljedica ukorijenjenih instikta naših predaka lovaca i skupljača kao što je tendencija konzumacije svega mogućeg u nekom trenutku, bez razmišljanja o budućnosti. Druge smo navike razvili odrastajući, učeći od roditelja, rodbine i prijatelja, a kojih se sada pokušavamo riješiti.
Borba protiv loših navika je vrlo teška. Ona se ne može osloniti na motivaciju jer motivacija funkcionira samo kada sve ide glatko i po planu. No već s prvom poteškoćom ona često slabi, ostavljajući nas ili bacajući u još dublji ponor od onog u kojem smo bili. Motivacija također zna biti mentalno iscrpljujuća i kontinuirana borba sa samim sobom.
Znanje s druge strane, također, nije dovoljno. Svi znamo kako trebamo zdravo se hraniti, jesti više povrća i voća, redovito vježbati, štedjeti i slično. Ali sama činjenica kako nešto znamo ne znači kako to i prakticiramo. Onda, što nam ostaje? Kako se boriti protiv loših navika, ili još bolje, kako usvojiti dobre?
Prije svega, krenimo od samoanalize. Što nas tjera na neumjerenu potrošnju, prejedanje ili opijanje vikendom? Da li takvi porivi dolaze u određenom vremenskom periodu, danu ili satu, onda kada sretnemo određene ljude ili imamo užasno naporan dan?
Možda nas izludi šef na poslu pa skočimo u šoping po utjehu? Ili sjednemo pred ekrane i proždiremo vrećicu za vrećicom čipsa? Pokušajmo utvrditi koji su to ‘okidači’ koji nas tjeraju na ponašanje koje želimo promijeniti.
Kako se protiv toga boriti? Probajmo izbjeći iskušenja. Bacimo ‘nezdravu’ hranu iz kuće, zaobiđimo šoping centre u velikom luku, otiđimo u šetnju nakon večere, automatizirajmo štednju. Smanjimo količinu odlučivanja u danom trenutku na minimum. Sačuvajmo mentalnu energiju. I, ono što meni osobno pomaže, kreirajmo rutinu.
Nekada pomaže javno ‘objaviti’ svoje ciljeve. Primijetili ste sigurno moje ‘izazove’. Neki od njih su slavno propali, ali su i popriličan broj vas motivirali na akciju. Pronađite istomišljenike i potaknite jedan drugoga na promjenu. Pronađite osobu koju cijenite, člana obitelji ili prijatelja, koja će vam pomoći ostvariti vaše ciljeve.
Ono što mogu reći kako je meni najviše pomoglo je kreiranje rutina. Na primjer, jedna od rutina koju sam uvela je jutarnje vježbanje. To obično bude trčanje u kombinaciji s vježbama snage kao prva stvar koju odradim početkom dana. Druga metoda je ‘grupiranje navika’ o kojoj sam čitala u knjizi ‘Atomic Habits’. Funkcionira tako što naviku koju želiš usvojiti (na primjer, večernje šetnje) kombiniraš s navikom ili rutinom koju normalno prakticiraš i voliš (na primjer, čitanje knjiga). Tako možeš, recimo, odlučiti slušati knjige samo ukoliko šećeš nakon večere. Ljubav za čitanjem u kombinaciji s novom navikom koju želiš steći.
I za kraj, ponavljaj sve dok navika ne postane rutina. To može trajati mjesec dana, a može biti i cijelu godinu. Ključ je u pronalasku formule koja vrijedi dugoročno. Postavi si male, dostižne ciljeve i vremenom povećavaj njihovu zahtjevnost. Moj je cilj ovoga mjeseca trčati svaki dan bar 5 km, no stvarni cilj, jednoga dana, napraviti 365 dana dug ‘running streak’. Ključ je u svakodnevnoj aktivnosti, stvaranju navike koja će, vjerujem, vremenom prerasti u rutinu. Uspjelo mi je to više puta u životu, sigurna sam kako će i ovaj put.
Ako pričamo o financijama, odredite svakoga dana uštedjeti određeni iznos (moja kolegica, koja je odlučila prestati pušiti, na poseban račun sprema vrijednost jedne kutije cigareta dnevno) ili smanjiti dug. Osmislite kreativan način praćenja tih cifri i neka vam služe kao motivacija. Mogli biste se iznenaditi financijskim efektom ovakvih poteza.
Imate li vi nekakve svoje metode usvajanja dobrih navika ili napuštanja onih loših? Koje su to? I kakvog su efekta?