Na naše investicijske odluke vrlo često utječu faktori koji nisu čisto financijske naravi. Osim osnova matematike i ekonomije, u investiranju je potrebno razumjeti emocije. One nas vrlo često vode u krivom smjeru – kupujemo i prodajemo kad je za to najmanje povoljan trenutak.
Financijski savjetnici (pa i robo-savjetnici) vrlo često, prilikom susreta s novim klijentom (ili, na primjer, kod otvaranja online računa), ‘profiliraju’ novopridošlog investitora. U tu svrhu koriste razne alate i upitnike kojima je za cilj definirati sklonost ka određenoj vrsti investicija, odnosno riziku koje one nose. Poznavati svoj investitorski profil preduvjet je pronalasku odgovarajuće alokacije imovine koja je prvi korak u životu investitora.
U nastavku ovog posta, dajem priliku samoprocjene, koristeći jedan od mnogobrojnih sličnih upitnika dorađenih za potrebe ovoga bloga.
Upitnik je podijeljen na tri cjeline. Uvodni dio daje neke opće info o vama (upitnik je apsolutno anoniman, nemajte brige). Prvi dio bavi se vremenskim horizontom ulaganja, a drugi sklonošću riziku.
Uz svako pitanje u ovom upitniku dodijeljen je broj bodova. Zbrojite odvojeno bodove za I. Vremenski horizont i odvojeno za II. Sklonost riziku. Ove dvije brojke trebat će vam kasnije za identificiranje vašeg osobnog profila te predložene ‘idealne’ alokacije sukladne njemu.
Najbolje je da si, dok popunjavate cjeline, odmah zbrajate bodove jer ih nema puno (za vremenski horizont samo 2, a za rizike 5, dakle – ukupno 7). Također možete, nakon što završite anketu, ponovo pogledati svoje odgovore i tada zbrojiti rezultat (a usput i baciti oko na zbrojne rezultate svih ispitanika).
Ideja je ovog upitnika, naučiti nešto o sebi, tipu ulaganja koji ti je najprimjereniji, a i usput se učenjem zabaviti.
Brojke koje ste dobili ćete iskoristiti u sljedećem postu u kojem ćete se samostalno ‘profilirati’. Ja ću nastojati pojasniti kakva bi vam alokacija najbolje, sukladno dobivenim rezultatima, odgovarala.
Naravno, budite svjesni kako je upitnik općenite naravi i može vam poslužiti isključivo kao orjentir u početku investiranja. Za pravo profiliranje ćete ipak trebati pomoć stručnjaka, a uvijek je otvorena i opcija ‘učenja na vlastitoj koži’. Ne bih preporučila taj put, no nekad je on, kada stvarno želiš razumjeti sebe, jedini moguć 😉